ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
¨ Δεντροφύτευσης στην Περιοχή Αλώνια της Τοπικής Κοινότητας Τριανταφυλλιάς ¨
Από το Δήμο Βισαλτίας ανακοινώνεται ότι στην περιοχή «Αλώνια» της Τοπικής Κοινότητας Τριανταφυλλιάς πραγματοποιήθηκε δενδροφύτευση την Παρασκευή 01-04-2011 και ώρα 11.00 π.μ.
Ο Δήμος Βισαλτίας σε συνεργασία με το Ελληνο-Αμερικανικό Ίδρυμα «Φύτεψε τις Ρίζες σου στην Ελλάδα» και την ενεργό συμμετοχή της «Εταιρίας Μελέτης και Καταγραφής Απόδημου Ελληνισμού » πραγματοποίησε δεντροφύτευση στην περιοχή «Αλώνια» της Τοπικής Κοινότητας Τριανταφυλλιάς προς τιμή του κ.Χρυσάφη Μπίσκα κατοίκου Δημητριτσίου και πατέρα μέλους του Ιδρύματος κ.Νάνσυς Μπίσκα .
Με την τεχνική υποστήρηξη των γεωτεχνικών του Δήμου Βισαλτίας, φυτεύτηκαν ιβίσκοι , σφενδάμη, κατάλπες και ακακίες που προμήθευσε το δασικό φυτώριο του Δασαρχείου Σερρών.Επίσης συμμετείχαν τα σχολεία:
- Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Νιγρίτας
- Το Δημοτικό Σχολείο και Νηπιαγωγείο Δημητριτσίου
- Το Δημοτικό Σχολείο και Νηπιαγωγείο Βέργης
- Το Δημοτικό Σχολείο Τερπνής
- Το Δημοτικό Σχολείο Ανθής
- Το Δημοτικό Σχολείο Ιβήρων
- Το Δημοτικό Σχολείο Μαυροθάλασσας
- Το Δημοτικό Σχολείο Κάτω Καμήλας του Δήμου Σερρών,
ο Κυνηγητικός Σύλλογος Βισαλτίας και κάτοικοι της Τ.Κ. Τριανταφυλλιάς.