Από την Διεύθυνση Αγροτικής Οικονομίας & Κτηνιατρικής Περιφερειακής Ενότητας Σερρών γίνεται γνωστό ότι, οι παραγωγοί οινοποιήσιμων ποικιλιών αμπέλου που επιθυμούν να ενταχθούν στο συμπληρωματικό πρόγραμμα Αναδιάρθρωσης και Μετατροπής Αμπελώνων 2014-2015, μπορούν να υποβάλλουν σχετική αίτηση συνοδευόμενη από τα απαραίτητα δικαιολογητικά στην Υπηρεσία έως 30 Νοεμβρίου 2014.
Το πρόγραμμα περιλαμβάνει :
- Εκρίζωση και προετοιμασία εδάφους – αναφύτευση
- Φύτευση αμπελώνα (εφόσον ο παραγωγός διαθέτει νόμιμο δικαίωμα)
- Βελτίωση τεχνικών διαχείρισης
- Επανεμβολιασμός.
Απαραίτητα δικαιολογητικά για την κατάθεση Αίτησης:
- Επικαιροποιημένη Καρτέλα παραγωγού με στοιχεία των τεμαχίων και απόσπασμα Αμπελουργικού Μητρώου.
- Δηλώσεις συγκομιδής των 2 τελευταίων ετών στις οποίες να φαίνεται ότι παραδίδουν την παραγωγή τους σε οινοποιεία.
- Την ενιαία δήλωση ΟΣΔΕ στην οποία να φαίνονται τα αγροτεμάχια.
- Την αστυνομική τους Ταυτότητα και το ΑΦΜ (Εκκαθαριστικό) .
- Έγγραφα που να αποδεικνύουν την νόμιμη φύτευση του αμπελιού.
- Έγγραφα που αποδεικνύουν την ιδιοκτησία, όπως τίτλος ιδιοκτησίας , συμβόλαιο αγοράς κλπ. Όσον αφορά τα ενοικιαζόμενα αγροτεμάχια, απαιτείται 10ετές μισθωτήριο συμβολαιογραφικό με πιστοποιητικό μεταγραφής στο υποθηκοφυλακείο.
Για περισσότερες πληροφορίες οι παραγωγοί μπορούν να απευθύνονται στη Δ/νση Αγρ. Οικ. & Κτηνιατρικής Σερρών, Γραφείο 10, στον γεωπόνο κ. Τζουβάρα Κοσμά, τηλ. 23213-55220.